КОЛИ «ЛІТАТИ У ХМАРАХ» – ТВОЯ РОБОТА.
Інтерв’ю з бортпровідницею авіакомпанії SkyUp

Робота бортпровідників часто здається романтичною та дуже захопливою – нові країни, цікаві люди, фото хмар на висоті 10 тисяч метрів… Але, окрім цього, це ще й величезна відповідальність за безпеку кожного пасажира, необхідність мати навички надання першої допомоги, вміння вирішувати конфліктні ситуації та вести комунікації рівня бог, добре виглядати навіть після довгих нічних рейсів, посміхатись та не показувати на роботі, що в тебе буває якийсь інший настрій, окрім хорошого. Про те, як це взагалі – працювати стюардесою ми розпитали Тетяну Таран, старшого бортпровідника авіакомпанії SkyUp Airlines.

Тетяна
Таран

працює бортпровідником 11 років

ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЬ

З дитинства люблю подорожувати і навіть, ще навчаючись в університеті, майже всі гроші з підробітків я витрачала на поїздки до інших країн. Тому професія бортпровідника для мене – логічний вибір і вдале поєднання багатьох факторів, які є для мене важливими: подорожі та спілкування з людьми, а ще – романтика небес, краса професії і розуміння того, що я можу бути ефективною і корисною в цій справі. Моя професія надає мені сили і велику впевненість.

Ні, я не мріяла про цю професію з дитинства, починала я «на землі» – працювала моделлю, помічником керівника в компанії, спеціалістом інформаційно-консультаційного відділу… Але досить швидко я зрозуміла, що не уявляю себе офісним співробітником з графіком роботи з 9:00 до 18:00. Тож у далекому 2011 році я відправила резюме на вакансію «Бортпровідник» до авіакомпанії «Аеросвіт», успішно пройшла відбір, потім навчання. І тут я зрозуміла, що ось воно! Люди приходять у професію і практично відразу розуміють, їхнє це місце чи ні. Хтось іде на самому початку. Але ті, хто залишаються, зізнаються, що звикнувши до неба, відвикнути від нього вже не можуть і дуже сумують за польотами, якщо доводиться довго затримуватися на землі. Авіація – це назавжди. Вже тоді у 2011 я знала, що ця історія зі мною надовго. Після «Аеросвіту» працювала ще в кількох авіакомпаніях, і от з 2018 року я cтарший бортпровідник у SkyUp.

ОЧІКУВАННЯ VS РЕАЛЬНІСТЬ

Професія стюардеси здається досить легкою і романтичною: польоти, прекрасні краєвиди з ілюмінаторів, нові місця і люди. Насправді ж, робота бортпровідника є досить відповідальною. По-перше, весь час польоту (а вони бувають і доволі тривалими) треба проводити на ногах. По-друге, постійні зміни часових поясів та кліматичних зон, шум, вібрація, перепади тиску користі здоров’ю точно не приносять. По-третє, стюардеса займається обслуговуванням великої кількості пасажирів, тому їй доводиться бути уважною, дбайливою та коректною під час усього польоту. Тут, не побоїмося цього слова, інколи потрібний навіть талант! І все-таки романтика в професії є – небо, нові місця та цікаві люди, яких у літаку зустріти можна досить часто.

МОЯ РОБОТА – ЦЕ МРІЯ, ЩО ЗДІЙСНИЛАСЯ

Професія, що обрана за бажанням серця, здається найбільш неповторною і приносить величезне задоволення. Моя робота – це моя мрія, що здійснилася, моє бажання, що стало реальністю. Мені дуже імпонує спілкування з людьми, сам стиль діяльності, а також коло моїх обов’язків. Завжди прагну виконувати все бездоганно, а це, у свою чергу, приносить потужну віддачу.

Відрядження – один з плюсів нашої діяльності, можливість відвідати багато куточків світу, а якщо перебуваєш в одній країні кілька днів – маєш шанс детально вивчити її. І, звичайно, радість спілкування з новими людьми, адже саме на роботі люди знайомляться, спілкуються, дізнаються щось нове, діляться інформацією, розширюють свій кругозір. Це так важливо – знайти себе і справу свого життя, яку ви любитимете всім серцем!

ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЇ

Спочатку потрібно познайомитися з професією бортпровідника і чітко уявляти собі всі позитивні і негативні моменти.

Найважливіше, що слід зрозуміти: бортпровідник відповідає за безпеку і комфорт пасажирів. Професія вимагає постійного спілкування з людьми різного характеру. Але в разі небезпечних ситуацій, бортпровідник повинен надати допомогу кожному.

Ось деякі вимоги до бортпровідників, які висувають різні авіакомпанії:

 • Вимоги до віку можуть відрізнятися, в середньому він коливається від 20 до 30 років, при наявності досвіду роботи за фахом – до 40 років включно.

 • Вага повинна відповідати зросту, а от зріст повинен бути не менше 164 см (для жінок) і не більше 185 см (для чоловіків). Чому це важливо? Тому що бортпровідник повинен зуміти дотягнутися до аварійно-рятувального обладнання.

 • Дуже важливо мати міцне здоров’я. Професія передбачає напружений графік, тому люди зі слабкими нервами можуть просто не витримати.

 • Це робота, на яку потрібно зважитися і усвідомити спосіб життя, який доведеться вести: постійна зміна часових поясів, режиму роботи і клімату.

 • Знання англійської мови не нижче рівня intermediate – це обов’язкова умова. Дикція повинна бути чітка і зрозуміла. Знання інших мов буде хорошим бонусом.

 • Наявність вищої освіти також може підвищити можливість бажаного працевлаштування.

 • Плюсом будуть спортивні досягнення, медична освіта, досвід у сфері обслуговування чи робота з людьми.

ВАЖЛИВІ СКІЛИ

Кожен бортпровідник знає, що потрібно робити в тій чи іншій ситуації згідно з чіткими правилами та інструкціями. Під час навчання майбутні представники нашої професії знайомляться з інструкціями з безпеки, аварійними процедурами, конструкцією літаків, а вже потім відпрацьовують отримані знання на тренажерах, моделюючи різноманітні аварійні ситуації. Якщо пасажиру стало зле, бортпровідники надають першу медичну допомогу, оскільки на навчанні окремим і дуже важливим предметом є курс медичної підготовки. На кожному борту є аптечки загального користування, а також такі, що призначені тільки для медичних працівників. Наприклад, якщо пасажир втратив свідомість, у нього болить голова/живіт чи йде кров із носа, з цим може впоратися будь-який бортпровідник. А ось якщо ситуація дуже серйозна, то в салоні літака звучить оголошення: «Якщо на борту є медичні працівники, прохання звернутися до бортпровідників». Зазвичай лікар знаходиться.

ЩО У ВАЛІЗІ БОРТПРОВІДНИКА?

Авіаційна робота – це стрес для зовнішності. Причин багато: постійна різниця в часі, зміна клімату, різний склад води у містах, а також різкі перепади температур. Тому найголовніше для мене перед рейсом – добре і довго поспати.

 • Косметичка бортпровідника. Загалом у мене їх три, і всі завжди літають зі мною. Одна – із засобами для догляду за обличчям і тілом та шампунями. Друга – велика косметичка з повним набором декоративної косметики. І третя – крихітна, в якій пудра, що матує, термальна вода, зволожуючий блиск для губ і крем для рук. Перша та друга залишаються у валізі. А ось найменша завжди зі мною в салоні. Що я намагаюся робити під час рейсу, так це пити багато води без газу. Помітила, що тоді набряклість після польоту не така сильна.
 • Валіза бортпровідника. У моїй валізі під час кожного рейсу обов’язково є: медикаменти, гребінець та лак для волосся, книга, маска для сну, піжамка, парфум, змінне взуття та одяг, невеличка сумочка, сигнальний жилет, фартух та документи.
  Усе життя бортпровідники підпорядковані плану польотів, який може змінюватися з різних причин – від погодних умов до перенесення рейсу. Не можу уявити своє життя без води, тож завжди кладу ще й купальник. Якось він мене дуже врятував. Уже на роботі стало відомо, що розклад змінився і наш борт вирушає на Тенерифе, а не до Мадрида. Частина моїх колег залишилася в готелі, а я змогла повалятися на пляжі.

НЕБО – ЗЕМЛЯ – НЕБО

Я люблю небо. З літака цікаво спостерігати навіть за хмарами, а якщо з висоти видно гори, моря та великі міста, політ стає окремою пригодою. Місця біля ілюмінаторів точно варті того, щоб дати змогу пасажирам побачити світ з висоти, поспостерігати за хмарами, які перетворюються на величезну ковдру. Ви собі лише уявіть, як живеться пілотам і бортпровідникам, які бачать це кожного дня! Дивлюся, і завмирає серце, перехоплює подих від тієї краси… Уже багато років у самісіньке сердечко.

Один із головних і незаперечних плюсів у роботі бортпровідників пов’язаний з численними подорожами. Зрозуміло, умови бувають різними. Іноді екіпаж навіть не залишає зону аеропорту, але інколи вдається затриматися в якому-небудь місці на кілька днів. Усе залежить від напрямків і авіакомпанії: нерідко бортпровідники проводять пару-трійку днів у красивих містах або на морі, маючи можливість відпочити. Багатьом колегам дуже подобається такий спосіб життя, оскільки про набридлий побут і одноманітність вже точно не йдеться. В атмосфері аеропортів і готелів є своя романтика і свої зручності. Якщо стюардеса, так би мовити, не зв’язана сім’єю і стосунками, весь вільний від роботи час вона може присвячувати самій собі, розвитку, відпочинку, спорту або хобі.

ЗВИЧАЙНИЙ РОБОЧИЙ ДЕНЬ

Робочий день авіаторів розпочинається задовго до зустрічі з пасажирами на борту. До аеропорту бортпровідники прибувають за півтори години до вильоту. Насамперед проходять брифінг і перевіряють документи. Після цього команда прямує на борт літака (час до вильоту – 55 хвилин). У салоні робота починається з огляду аварійно-рятувального обладнання. Далі бортпровідники приймають бортове харчування і побутові предмети. Після того як літак залишають усі суміжні служби, відбувається огляд повітряного судна на наявність сторонніх предметів. Тільки після всіх цих процедур літак готовий до зустрічі пасажирів. Починається посадка на борт, і через 30 хвилин літак вирушає у повітряну подорож.

Якщо політ недовгий, то ритм роботи насичений, усіх пасажирів треба встигнути нагодувати, відповісти на запитання, задовольнити прохання, запропонувати товари безмитної торгівлі. Не встигнеш і оком змигнути, як літак уже прямує на зниження. Якщо політ більш тривалий (до 6 годин), то вдається все зробити і залишається час, щоб перепочити. Особливо, якщо це нічний переліт. Доки пасажири сплять, є можливість зазирнути в ілюмінатор та насолодитися вражаючою красою неба.

Після прильоту до аеропорту призначення всі пасажири залишають літак, а бортпровідники тим часом перевіряють салон – чи нічого мандрівники не забули. Служба клінінгу наводить чистоту та порядок у салоні. У нас є всього 50 хвилин, щоб підготуватися до зворотного вильоту. Повернувшись до свого міста базування, ми не можемо одразу залишати літак. Усе майно, яке ми прийняли на початку рейсу, здаємо тим самим службам, і тільки після цього йдемо додому. Моя робота насичена, і я її дуже люблю. Перельоти, літаки, нові міста, нові пасажири – це частина мого життя.

ЯК ПРОФЕСІЯ ВПЛИВАЄ НА ЖИТТЯ

Чіткого графіка у бортпровідника немає. Робота змінна, вихідні випадають між рейсами, в будь-який день тижня, не обов’язково в суботу або неділю. Нормою вважається практика, коли бортпровідника викликають на рейс у вихідний день, тому люди цієї професії завжди на зв’язку.

Банальна ранкова зарядка або вправи на розтяжку допоможуть зберегти стрункість і розім’яти м’язи після напруженого робочого дня. Зрозуміла просту річ – час на улюблені заняття у вихідні дні треба не знаходити, а створювати, тому важливо не перетворювати життя на рутину, в якій губиться твій інтерес до хобі, яким можу стати заняття в тренажерному залі, басейні, пілатес чи йога.

Варто сказати і про те, що професійні обов’язки накладають певний відбиток на ставлення бортпровідниць до себе. Представники цієї професії настільки звикають завжди підтримувати бездоганний зовнішній вигляд, тримати себе у тонусі і зберігати неперевершеність, навіть в найскладніших ситуаціях залишатися дипломатичною, гнучкою і терплячою… Упіймала себе на думці, що і в повсякденному житті мимоволі дотримуюся цих звичок. А це дуже сильно допомагає в особистому житті і в соціумі загалом.

ДОКИ НЕБО УКРАЇНИ ЗАКРИТЕ

Ми віримо у перемогу України, і кожен на своєму місці робимо все можливе для її пришвидшення. Авіакомпанія, в якій я працюю, на період війни використовує всі можливі способи зберегти команду, підтримати економіку та допомогти державі – на початку війни SkyUp виконував  евакуаційні і гуманітарні рейси, а потім знайшла можливість здати літаки у wet lease.

Wet lease – це можливість «орендувати» літак з екіпажем, причому за умовами повітряне судно включено до сертифіката експлуатанта, тобто лізингодавця, який несе відповідальність за забезпечення безпеки польотів. Такий лізинг є дуже корисним інструментом для авіакомпаній з усього світу. А зараз, коли небо над Україною закрите, SkyUp таким чином допомагає партнерам впоратися з міжнародними авіаперевезеннями. Повітряне судно здійснює рейси зі збереженням корпоративних кольорів та лівреї SkyUp, так само і екіпажі працюють в оригінальній уніформі власної компанії. Ми щиро радіємо, що наші лізингодавці допомагають як українській державі, так і авіації загалом, надаючи Україні чітку, абсолютно прозору підтримку.

Хочете читати наші матеріали першими та кожного дня дізнаватись щось новеньке?
Підписуйтесь на наш канал у Telegram!

Read the article in English.