QUEEN’S WINERY HOUSE: життя без парфумів та кави в обмін на вино

Вино – це окремий дивовижний світ, у який можна поринати зовсім по-різному. Наприклад, купувати пляшечку вина раз на тиждень, вибираючи її за етикеткою, і випивати під час вечері. Або знайти улюблений сорт вина і пити раз за разом тільки його. Чи вивчати вино, регіони, звідки воно походить, ходити на курси сомельє та винні дегустації, знати, навіщо потрібен декантер та якою має бути ідеальна температура для піно-гріджіо. Але є ще один варіант, який підійде дуже мало кому, адже він означає, що потрібно буде відмовитись від парфумів і кави, постійно тренувати нюх та перейматися через погоду, яка впливає на урожай винограду. Саме так живуть ті, хто присвятив своє життя вину і для кого виноробство стало роботою 24/7. Особисто нас цей світ полонив після зустрічі з непересічною та закоханою у свою справу людиною, і саме розмовою з Анною ми хочемо з вами поділитися.

ОСОБЛИВЕ МІСЦЕ

Але почнемо ми з місця. Винарня QUEEN’S WINERY HOUSE, яку очолює Анна, заслуговує на окрему розповідь – вона розташована в Болгарії, у самому серці Ботанічного саду Балчика. Прогулянка цим садом – вже сама по собі крута подія, він є другим за розміром в Європі. Його створили на території резиденції румунської королеви Марії. Над архітектурою працювали італійці, а над садами – садівник зі Швейцарії. Тут близько трьох тисяч видів рослин на території 65 000 м. кв. завбільшки.

І ось посеред цього буйства рослин і морських пейзажів ви знайдете невеличку, але дуже затишну місцину – дачу «Блакитна стріла», яку також називають віллою принца Ніколая. Тут логічно поєднались і історія виноробства в Болгарії, і сучасні винні традиції: усе, що ви побачите – це спільний проєкт з міністерством культури, який був створений 2003 року. Міністерство віддало історичну будівлю винарні за умови, що тут також працюватиме і винний музей, тому окрім можливості продегустувати та купити вино від QUEEN’S WINERY HOUSE, ви ще зможете побачити експозицію, де зібрані дійсно унікальні вина Болгарії: наприклад, тут зберігається одне з найстаріших місцевих вин 1878 року. Також в музеї можна побачити пляшку вина «Маврут» 1945 року, що, як всі ми знаємо, був важким для всього світу, і це вино – немов символ надії, віри в те, що погане не може тривати вічно і у світі все одно є рівновага. І така неймовірна історія є у кожної пляшки, яку тут з любов’ю зберігають.

Навіть сходи у самій винарні – це теж про історію Болгарії і Балчика. Коли будете заходити сюди, то зверніть увагу на каміння – таке є тільки тут, адже раніше Балчик був дном моря. Потім дуже давно стався землетрус, і море відійшло, тому скрізь у палаці та на території ви побачите цей особливий черепашник. А ще зверніть увагу на мінімалізм і стиль замку та всього навколо – королева Марія була дуже космополітичною особою, вона любила все просте, природне, тож так тут все й побудовано – просто, для душі, а не для того, щоб справити враження.

Анна
Колєва

А тепер знайомтесь – Анна Колєва, головний винороб QUEEN'S WINERY HOUSE.

Це неймовірна жінка, яка збирає всі можливі нагороди на світових винних конкурсах, тренує свій нюх за допомогою щоденних пробіжок та дихальних практик, експериментує зі смаками, робить цікаві та незвичні напої з дині, кавуна та навіть буряка, закохує у вино та сповідує філософію екологічного споживання.

ВИНОРОБСТВО ЯК СТИЛЬ ЖИТТЯ

Наша родина – це сім’я виноробів, і ми робимо вино, яке взагалі не представлене у торговій мережі чи ресторанах. Його можна знайти тільки тут – у QUEEN’S WINERY HOUSE.  Можу з впевненістю сказати, що воно дійсно вважається унікальним та нестандартним. У Болгарії ми маємо місцеві сорти, які обов’язково радимо скуштувати: демяд, памід, гинза, маврут, мельник, рубін – це такі автохтонні сорти, які не вирощуються більше ніде. І для мене важливо, щоб мандрівники мали змогу скуштувати це вино, адже так вони більше дізнаються про Болгарію, розуміють її характер та душу. 

Я вважаю, що справжні мандрівники – це люди, які шукають те, чого більше ніде немає. І я б хотіла, щоб вони мали змогу побачити Болгарію і моїми очима, адже в нас є лікувальні грязі, рожеві помідори, хороше вино, чудовий самогон – ракія, у нас дуже доброзичливі люди, класна бринза, чудові овочі, фантастична черешня, існують цілі біогороди! І є купа місць, які обов’язково потрібно подивитись, адже це справжні скарби. 

Щодо мене, то разом з QUEEN’S WINERY HOUSE я прагну відкрити всім охочим світ місцевого вина: у нас є безкоштовні дегустації для будь-яких відвідувачів, і ми не хвилюємось, будуть вони купувати чи ні. Якщо куплять – це чудово, адже це наша праця, і ми дуже поважаємо людей, які витрачають тут гроші, бо усвідомлюємо, скільки вони для цього працювали. Але головне – чи змогли вони відчути цю особливу Болгарію, регіон Балчик, моє мислення. 

ВИНО З ВІДЗНАКОЮ

Я кожного року беру участь у різних винних міжнародних змаганнях як винороб, і маю дуже багато золотих та інших медалей. Я багато експериментую, тож у нас представлена дійсно багата та незвична гамма.

Що варто продегустувати у QUEEN’S WINERY HOUSE? Залежить від ваших смаків, але я раджу звернути увагу на такі вина:

Лімітована серія – 1400 пляшок. Натуральні помаранчеві вина – це зараз дуже модно. У ньому цікаве все – і те, як його роблять, і смак, і історія. Скажімо, біле вино зазвичай «балують» – є багато правил, як його робити, наприклад – не можна допустити, щоб туди потрапив кисень, одразу беремо сік, який починає ферментуватись при контрольованій температурі… Проте з помаранчевим вином усе навпаки. Розкажу про пляшечку цієї Тамянки, зробленої з місцевого болгарського сорту винограду. Його я ферментувала зі шкірками, кісточками та навіть найбільш коричневими гілками – щоб у вина був таміновий післясмак. А ще воно готувалось з великим доступом кисню та додаванням диких дріжджів. Якби такий метод вам запропонував винороб, якого ви найняли – то ви б одразу його звільнили, адже це для вина найстрашніший кошмар! Але в результаті вийшло дещо особливе! Тамянка зазвичай пахне схоже на мускат – вона дуже ароматна, в ній відчуваються нотки квітів та особлива свіжість. Але тут навпаки – ця помаранчева дама дуже серйозна, сувора, виглядає десь на 40-50 років, смак напрочуд багатий і насичений, такий не кожній людині подобається. А ще тут у нас 14 градусів, що вважається  серйозною температурою для білого вина. Саме з цим вином я виграла бронзову медаль на Паризькому винному кубку цього року. З чим пити? Раджу його з різними сортами сиру.

Це вино я назвала на честь королеви Марії – коли вона була маленькою дитиною, мама і тато та друзі звали її Міссі. Це наше вино отримало багато нагород, наприклад, виграло срібло на паризькому конкурсі. З чим смакуватиме найкраще? Ідеально – з фуа-гра та сирами.

У нас є приблизно 24 га, де ми вирощуємо виноград сортів піно-нуар і шираз . І цього року я провела дуже цікавий експеримент. Чи вийшло в мене, чи ні – історія покаже. Є технологія, яка називається Blanc de Noir – з чорного винограду робимо біле вино. Коли вино зроблено із піно-нуар, то воно таке біле, майже жовте, але наразі я вирішила поєднати його із ширазом, і вийшов колір як у вина з пелюсток троянди, таке собі рожеве золото. Аромат – неймовірний! Чому я вирішила поєднати ці сорти? Шираз ми вирощуємо на чорноземі – тут дуже чорна земля, і виноградники почуваються некомфортно, їм такий ґрунт не подобається, і вони вередують – неначе кажуть, що матимуть такий смак, який самі захочуть, а не до якого ми звикли. Для мене, як винороба, це означає, що потрібно зробити так, аби «витягти» з нього найкраще, що я можу, тому вийшов ось такий цікавий та незвичний мікс. Тож це вино буде дуже незвичним – висока кислотність, напрочуд свіжий смак та аромат із ніжними нотками бергамоту та лимона. З чим найкраще смакуватиме? О! У мене є порада! Ми тут з вами на узбережжі Балчика, поруч Поморіє, Несебр, і скрізь дуже багато риби: рибалки виходять у море кожного ранку і привозять фантастичний улов, який одразу готують – наприклад, смажать. Так ось це вино буде дуже класно поєднуватися з рибою. А ще в нашому регіоні (між Балчиком та мисом Каліакра) є ферма, де вирощують мідії, і вони тут ну дуже класні – товстенькі, великі. З келишком цього вина – це неймовірна насолода!

Лімітована серія – 3 000 пляшок. Кожна людина, що робить вино, якщо вона любить свою професію – дійсно трохи ненормальна, вона вигадує щось божевільне і втілює це, як справжній ювелір. Наприклад, у мене є такий проєкт – алкогольний напій… з буряка. Це той овоч, на який ніхто особливо не звертає уваги, він дуже простий, зрозумілий,  а я роблю з нього дещо особливе. Так, це не можна назвати вином, адже вино буває тільки з винограду, але це такий винний аперитив, під час його створення відбувається натуральна ферментація цукру, і це дуже смачно. 

NOTA BENE

Його теж можна тут скуштувати. Що ж це таке? Це свіжий сік з винограду, який у мідних чанах варять на дровах, доки не випарується уся вода. Виходить така густа тягуча маса, в яку у нас ще додають чорнослив.

Світ вина починається з винограду і закінчується корком. І корки наразі – це справжнє багатство, адже коркове дерево дуже важко вирощувати. Тому зараз так часто пробки роблять з пластику та навіть зі скла.

УЛЮБЛЕНА ПРОФЕСІЯ І ФІЛОСОФІЯ ЖИТТЯ

Я взагалі не вживаю алкоголь. Тільки уявіть! Лише нюхаю – просто такий собі королівський нюхач. А як треную сам нюх? Щодня бігаю по декілька кілометрів – і для форми, і для загострення нюху. Дуже багато займаюсь дихальними практиками, щоб тіло мало відповідні кондиції, і я могла створювати такі незвичні смаки. І головне – практика. Я не користуюсь косметикою і взагалі не вважаю себе еталоном жінки у класичному розумінні. Мені байдуже, чи сиве у мене волосся, чи є зморшки. Для мене важливо бути еталоном людини, що працює, адже для мене головне – це вино. Ось моя справа життя і те послання, яке я передаю світу. А ще, для того щоб робити такі незвичні вина, потрібно мати великий життєвий досвід, розуміти, що ти не найкрутіший у світі, що потрібно об’єднуватись з іншими. Кожна людина, незалежно від того, чим вона займається, впливає на інших людей і на все, що її оточує, саме тому мені смішно, коли хтось каже: «Та я всього лише звичайна людина!»

БУТИ ЕКО, ЩОБ ПИТИ ВИНО

Я хочу звернутись до вас як винороб. Якщо ви можете йти на роботу пішки або не їхати в магазин на машині, не кидати просто так сміття і не користуватись пластиком – то не робіть цього, будь ласка, і згадуйте мене, бо цими простими діями ви дуже допоможете виноробу з маленького Балчика. Клімат змінюється, і нам дуже важко – минулого року в Болгарії була така засуха, що ми фактично збирали родзинки, а не виноград. Спочатку ми раділи сонячним дням – думали, вау, який буде врожай хороший, але сонця і спеки було забагато, а це означає, що у винограді стає більше цукру, а отже і підвищується кислотність. Це дійсно великі проблеми для виноробів, нові перепони, які потрібно якось долати, аби таки зробити смачне вино. Тож просто пам’ятайте: якщо ми не вимикаємо світло чи не сортуємо сміття – це все негативно впливає на якість і кількість вина у світі.

Пийте смачне натуральне вино, вимикайте світло, плануйте свою красиву подорож до Болгарії та обов’язково внесіть до свого Must Visit List виноробню QUEEN’S WINERY HOUSE!

Хочете читати наші матеріали першими та кожного дня дізнаватись щось новеньке?
Підписуйтесь на наш канал у Telegram!

Read the article in English.