СЕРВІС, BEAUTY-ПОСЛУГИ, ЇЖА:
за що варто ще більше любити Україну?

Усі ми знаємо, як це – вивчати нові країни під час подорожей: знакові місця, національна кухня, цікаві звичаї… Але, якщо їдеш до іншої країни жити на досить тривалий час, то досліджувати її доводиться вже зовсім інакше, адже одразу стикаєшся з купою побутових питань і проблем.

З 24 лютого з України виїхало понад 6,2 млн осіб. Величезна кількість людей, яким через війну довелось покинути рідну країну, і перед якими раптово постала ціла купа нових питань. Де орендувати житло, як платити комуналку, як влаштована система громадського транспорту, де підстригтись, купити звичні продукти, що робити, якщо розболівся зуб або потрібно планово сходити на огляд до лікаря, як оформити дитину в садок чи школу… І ось тут нова країна, яка має стати тимчасовим прихистком або новим домом, розкривається з інших сторін – не туристичних, а рутинних.

Ми розпитали українців, які зараз живуть за кордоном, як там все влаштовано і що в Україні краще, що могло б слугувати іншим країнам прикладом і які речі варто у нас запозичити. Маємо невеличкий топ спостережень, яким ділимось з вами.

  • Beauty-індустрія. Майже всі в один голос кажуть, що в Україні – найкращі майстри манікюру, перукарі та косметологи. А ще в нас дуже приємні ціни – вартість тих самих процедур може бути вдвічі меншою, ніж, наприклад, в Польщі, і в три-чотири рази в порівнянні з цінами в Німеччині.

Олена, тимчасово живе в Іспанії:

«Від початку російського вторгнення на територію України до Іспанії вимушено переїхали близько 100 тис українців. І хоча ця країна справжнього середземноморського раю приваблює туристів зі всього світу, їй також варто багато чому повчитися у нашої держави. Наприклад, сфері послуг, а особливо beauty-індустрії. Ні для кого не секрет, що beauty-процедури у Європі вирізняються набагато гіршою якістю, ніж в Україні. Іспанія не є винятком з цього правила. Тому багато іспанок шукають дівчат-українок, які надають набагато ширший спектр послуг і роблять це дуже професійно».

  • Платіжні системи, електронний банкінг, диджиталізація. Для того, щоб відкрити рахунок в Україні, потрібен максимум день, а от, наприклад, в Болгарії ця сама процедура займе вже два тижні. Можливість моментального переказу коштів на карту, зручні банківські додатки прямо в телефоні – для багатьох країн це ще майбутнє, а в нас доступно вже зараз.

«В України варто повчитися високій функціональності онлайн-банкінгу та спектру послуг, що пропонуються. Сучасні українські Нео-банки є справжнім прикладом для наслідування для Європи завдяки винятковому контенту, послугам і функціоналу. Сюди ж додам і диджиталізацію. Україна пішла далеко вперед з точки зору переведення всіх послуг на технологію paperless і превалювання цифрового документообігу, що в наших реаліях є надзвичайно актуальним».

Олена, живе у Польщі:

«Не можу не виділити додаток “Дія”. Це єдина платформа, на якій можна залагодити купу питань. У Польщі також є аналогічний додаток, але він набагато менш функціональний і має значно менше опцій».

  • Інтернет. Усі ми звикли до недорогого домашнього Інтернету, до 4G, який можна впіймати навіть у метро або десь у горах, до вільного доступу до Wi-Fi у будь-якому закладі. Але все так влаштовано далеко не скрізь – у багатьох інших країнах Інтернет і дорожчий, і повільніший, і не такий доступний будь-де і будь-коли. А, до прикладу, в Німеччині на підключення Інтернету вдома потрібно чекати до двох тижнів.

Віка, живе в Нідерландах:

«Інтернет у нас в Україні набагато швидший і значно дешевший. І ще такий нюанс – щоб розірвати контракт в Нідерландах щодо надання Інтернету (навіть мобільного), маєш сплатити штраф».

  • Їжа. Якість і різноманітність продуктів харчування в Україні також є нашою вагомою перевагою. Широкий вибір овочів та фруктів, велика кількість крафтових виробництв та маленьких ферм, недільні продуктові ярмарки – те, що нам слід цінувати і любити ще більше.

Віка, живе в Нідерландах:

«Якщо говорити про овочі, то тут все майже без смаку – що огірки, що помідори, зелень аж світиться. Мені інколи здається, що навіть у мого пса в кормі більше вітамінів, аніж в місцевих овочах. Квашеної капусти ви в магазині не знайдете, як і на місцевих фермерських ринках, які, дай боже, раз на тиждень десь вдасться знайти. Що мене ще дивує – упаковка для всього, наприклад, кожні 300 г лохини пакують в пластик. Крім макаронів (о так, вони точно з Італії) і рису, ніяких каш немає. Нещодавно купила 300 грамів гречки в еко-магазині за такою ж еко-ціною в 5 євро, а вона розварилась і стала клеєм від теплої води, в якій я її промивала. Звісно, тут багато соусів, сирів, різної молочки… Але я люблю просту їжу, люблю ревінь, вишню, жимолость, смородину, аґрус, просто ферментовані продукти, але їх тут не знайдеш».

Олена, живе в Польщі:

«Досі мені тут дуже не вистачає смачних оселедців і гарного вибору риби. У Києві, як і в Україні загалом, з цим ніколи не було проблем. Натомість у Варшаві нереально знайти рибний супермаркет, наприклад. Також у нас набагато цікавіші кав’ярні й ресторани. У Києві, зокрема в центрі міста, практично кожен заклад має цікаву концепцію, ідеальний сервіс, смачні страви й фантастичний вибір кави».

  • Графік роботи магазинів та аптек. В Україні наразі діє комендантська година, але і зараз магазини у нас працюють 7 днів на тиждень, а до повномасштабного вторгнення можна було легко знайти якщо не цілодобові крамниці, то точно ті, які працюють до 23:00. Натомість у багатьох європейських країнах буде важко розшукати щось відкрите у неділю, а, наприклад, у Нідерландах магазини працюють до 17:00, хіба що на вихідних можуть до 17:30.

Олена, живе у Польщі:

«В Україні постійно все працює: магазини, супермаркети, салони краси, служби доставки. У Польщі спочатку важко звикнути до того, що в неділю всі магазини зачинені, бо ж вихідний. Але згодом це починає подобатися, оскільки є день, коли можна взагалі не думати про закупки й не витрачати час на ходіння по магазинах».

Ольга, живе в Берліні:

«Відпочивати в неділю – моя нова берлінська звичка. У цей день навіть магазини не працюють. Мені до цього складно було звикнути. Спочатку здавалося, що це якась несвобода, обмеження моїх прав, але якоїсь миті я зрозуміла, що це величезний плюс. Це стимулює влаштовувати собі та своїй родині справжній вихідний – прогулянки, відвідування музеїв, театрів чи кінотеатрів».
Повне інтерв’ю.

  • Медична допомога. Записатись до лікаря сьогодні на сьогодні, викликати швидку, купити більшість необхідних медикаментів в аптеці без рецепту – це те, до чого ми звикли тут в Україні, але в багатьох країнах система побудована інакше.

Інна, тимчасово живе в Німеччині:

«Зіткнулась тут з тим, що, аби записатися до лікаря на огляд – потрібно чекати мінімум 1 тиждень, а щоб відвідати вузькопрофільного спеціаліста – від 1 до 3 місяців».

Лія, живе в США:

«Ліки тут взагалі окрема тема – майже все за рецептом, навіть умовний герпевір купити можливо тільки після призначення лікаря».

Олена, тимчасово живе в Іспанії:

«У вас болить зуб? Щоб потрапити до лікаря на прийом, треба отримати «сіту». Іноді пацієнти стають в чергу і очікують на прийом місяцями. Поки йде процес очікування, їм рекомендують приймати ібупрофен. Це також стосується хронічних захворювань, які потребують регулярних обстежень. Щоб піти на УЗД, можна чекати на свою чергу від 3 місяців і більше».

  • Менша бюрократія. Коли ми скаржимось на кількість папірців, які потрібно для чогось зібрати, і кількість кабінетів, які треба обійти, щоб отримати всі необхідні підписи і дозволи, то просто не знаємо, як багато марудних бюрократичних процесів чекає на людей в інших країнах і наскільки їх там більше.

Лія, живе в США:

«Тут дуже бюрократична система оформлення всіх документів, складна система оподаткування. А ще те, що почала цінувати вже у США – в Україні ФОП платять в порівнянні з тутешніми просто копійчані податки і можна самому його вести, а тут точно потрібен бухгалтер, щоб розібратися. Взагалі, в мене відчуття що Україна – це стартап, тобто все достатньо гнучко, а США – це велика махіна з купою бюрократії».

Так, у життя в кожній країні є свої плюси і мінуси, і дійсно цінно, якщо є можливість обмінюватись досвідом, брати найкращі кейси та впроваджувати їх у своїй країні чи місті для комфортнішого життя. Тож закінчимо відкритим питанням до вас – а що в інших країнах вам подобається більше і що, на вашу, думку варто було б впровадити в Україні?

Хочете читати наші матеріали першими та кожного дня дізнаватись щось новеньке?
Підписуйтесь на наш канал у Telegram!

Read the article in English.